2x CELLONIC Camera Battery for Canon EOS 1000D, EOS 450D, EOS 500D, EOS Rebel T1i, EOS Rebel XS, EOS Rebel Xsi Replacement LP-E5 LP E5 Battery 1020mAh Backup + Dual Charger LC-E5 CBC-E5
In stock
Delivery: 2-3 business daysCompatible with
Shipping: 29 kr.
Overview
A 2x LP-E5 LP E5 camera battery and high-speed USB LED camera charger set – 100% compatible replacement for Canon EOS 1000D, EOS 500D, EOS 450D digital cameras and other models.
Keep your camera battery and back-up charged and ready with this battery and charger set from CELLONIC, featuring:✔ 2x High-quality, fast-charging 7.2V - 7.4V, 1020mAh LP-E5 LP E5 rechargeable digital camera batteries designed specifically as replacement EOS 1000D, EOS 500D, EOS 450D batteries and other models.
✔ A lightweight, portable smart dual charging station with LCD display and USB input for mains charging or USB charging through your computer, laptop, power bank, car and more - ideal for long days behind the camera or when on the go.
Replacement LP-E5 LP E5 battery pack:
✔ High-performance Lithium cells without memory effect battery cells with 1020mAh high capacity and long service life
✔ 100% compatible replacement batteries for your Canon LP-E5 LP E5 original battery
✔ Premium quality CE & ROHS certified, Grade A battery cells with short-circuit, overheating and overvoltage protection, each fully-tested for safety and performance before installation
High 1020mAh capacity - 7.2V - 7.4V
Cell type: Lithium Ion
Smart LED display camera charger:
✔ High speed, fast charging for up to two camera batteries
✔ LED display showing charging status and if a battery is defective
✔ USB charger - fits all USB-C and Micro-USB charging cables and adapters
USB input: Micro-USB and USB-C (5V - 2A max)
Charge output:
x1 battery: 700mA
x2 batteries: 500mA per battery
Charge speeds:
1x 1000mAh battery ~ 1h 45min / 2x ~ 2h 30min
1x 2000mAh battery ~ 3h 30min / 2x ~ 5h
1x 3000mAh battery ~ 5h 15min / 2x ~ 7h 30min
★ 3 Year Guarantee ★
CELLONIC camera batteries and accessories stand for high-quality and certified standards – that’s why they come with a 3-year guarantee!
Technical details
| Article number: | 935036 |
|---|---|
| Weight: | 184.2 g |
| Length: | 180 mm |
| Width: | 130 mm |
| Height: | 40 mm |
| Voltage: | 7.4V |
| Technology: | Lithium Ion |
| Capacity: | 1020mAh |
| EAN: | 4063714011959 |
| Manufacturer Product Number: | CC-LPE5 |
Reviews
Vielen Dank für alle Mitarbeiter und sehr gut deine Bestellung. Vielen Dank Akku hat ist sehr gut.
Vielen Dank für alle Mitarbeiter und sehr gut deine Bestellung. Vielen Dank Akku hat ist sehr gut.
Product safety
Manufacturer / EU Responsible person
| Manufacturer | subtel GmbH |
|---|---|
| Address | Mainzer Str. 3, Berlin, 10247, Germany |
| info@subtel.dk | |
| Safety data sheet | download |